PEONI ON JÄÄNUD

LASTEJAAM
LAULU- JA TANTSUPEOL
19. mai - San Fransisco Pääsukesed

Lapsed on tublilt laule õppinud ja väga ootavad Eestisse minekut. Kaugel pole see aeg, kus meie laulu-pääsukesed peavad kotid pakkima ja Eesti poole teele asuma.

 

17. mai - Emma Elisabeth Tartust

Seekord tutvustan teile enda rahvatantsu rühma. Te näete natukene proovi ja minu kaaslasi sellistena, nagu nad on, sest tantsides on tähtis jääda iseendaks! :)

11. mai - Katariina

Tere kõikidele!
Täna ma tahaksin jagada teiega 5 huvitavat fakti laulupeo kohta:)

1) Kas sa teadsid ,et Tallinna laululava on ehitatud aastal 1959, mis on praeguseks umbes 58 aastat vana. Laululava arhitektiks oli Alar Kotli.

2) Kas sa teadsid, et esimene üldlaulupidu toimus aastal 1869 Tartus, kus osalesid AINULT MEHED!!!
Uskumatu, kas pole?

3) Kas sa teadsid, et selle aasta laulupeo jäätis tuleb maasika maitseline. Ei jõua Ära oodata, et proovida;)!!!!!!

4) Kas sa teadsid, et laulu ,,Koit", lauldakse iga laulupeo alguses.

5) Kas sa teadsid, et laulupeo rongkäik vabaduseväljakult laulukaareni on umbes 17km pikk!!!

07. mai - Paide Ühisgümnaasium

5.-6. klasside rahvatantsurühm Seltskond valmistub usinalt oma esimeseks noorte laulu- ja tantsupeoks.

05. mai - Roko Rapla poistekoorist
02. mai - Tartu Miina Härma Gümnaasiumi 4. b klass

Käisime oma tantsurühmaga ülevaatusel. Reedel, 28. aprillil, saime teada, et me saime tantsupeole. Me saime punkte 9/10.

26. aprill - Valga Põhikooli "Pääsusilmad"

Valga Põhikooli 3. kl rahvatantsurühm “ Pääsusilmad“ on tubli seltskond ühe klassi lapsi, kes tõesti tahavad tantsida ja on seda teinud kohe esimesest klassist peale. Me oleme esinenud kõikidel Valga Põhikooli pidudel ja Valgamaa tantsupidudel. Meie suurim unistus on pääseda tantsima XII noorte tantsupeole „Mina jään“.
Tantsupeo tantse hakkasime õppima kohe esimesest trennist septembri keskel ja igal nädalal kaks kuni kolm tundi. Anette ema korraldas asjad veel nii, et neljapäeviti saame peale rasket tantsutrenni minna kooli ujulasse suplema. Nüüd on läbi ka mõlemad ettetantsimised ja 2.-3. klasside liigijuht ütles meie õpetaja Innale, et olime väga tublid. Õpetaja hakkas meid kullateradeks kutsuma. Igatahes meie oleme valmis suurele tantsupeole sõitma ja selleks süütasime ka 16. aprillil suured lõkked kooli õues, kus esinesime koos teiste Valga linna tantsurühmadega. Meie rühma lastel oli au lausuda peo sissejuhatuseks lubadus „Mina jään“. Huvitav oli see, et lumi oli just maha sadanud ja külm oli ka, kuid meie rühmast ei virisenud keegi. Hoopis lõbusad olime ja kui tantsima hakkasime, siis hakkas ka soe.
Me loodame, et kui meid lubatakse suurele peole Tallinnas, siis saame kõigega ilusti hakkama ja leiame endale palju uusi sõpru!

26. aprill - Emma Elisabeth Tartust

Laulupeo jaoks on vaja ka lisaproove teha, kuid see on pigem äge kui igav.

26. aprill - Marta Virginiast

USA Idaranniku Lastekoor Laulurõõm esines koos Ott Leplandi ja WAF kooriga New Yorgis. Ühendkooriga laulsid kaasa ka New Yorgi segakoor ja mudilaskoor Mariel Eestist. Mida laulja Ott Lepland rääkis Martaga intervjuus - seda vaata videost!

24. aprill - Ramon Sillamäelt

Sillamäel valmistutakse samuti hoolega laulupeoks.

21. aprill - Paide Ühisgümnaasium

5.-6. klasside rahvatantsurühm Seltskond alustas koostantsimist juba esimeses klassis, 2011. aasta septembris. Tallinnas on tantsupeol korra juba käidud ning nüüd valmistutakse usinalt oma esimeseks noorte laulu- ja tantsupeoks.

20. aprill - Viljandi Kesklinna Kooli tantsurühm

Meie tantsurühm "Pillerkaar" õpib hoolega tantsupeo tantse. Tahame nii väga saada Tallinnasse tantsupeole. Harjutame rõõmuga, mõnikord ka hambad ristis, harva mängime, sest selleks pole väga aega. Kui poisid väsivad, siis teevad nad ulakusi.

20. aprill - Katariina ja Ellerheina lastekoor

Head kevade algust kõigile:)

Kuna ilmad hakkavad juba soojemaks minema, tuleks kapist otsida välja õhukesemad riided. Nii ka meiegi:-).
Otsisin kapist ja leidsin meie rahvariided, millega meie laulupeole lähme. Leidsin isegi vanatädi juurest sõle(mis oli hõbedane ja ilusalt nikerdatud )ning mis sinna täpselt sobis.
Rahvariided: linast valge särk mustade nööpidega, triibuline seelik,villane müts ja vöö.

20. aprill - Kaisa Helena Jõhvist

Jõhvi Põhikool valmistub tantsupeoks.

20. aprill - Gert Martin

Esmaspäeva hommikuti kell 8.00 on Tabasalu Ühisgümnaasiumis paljud poisid ja tüdrukud koorides laulmas. Tavaliselt harjutavad muusikaklassides ja aulas ligi 100 last laulupeoks. Pildile sai jäädvustatud poistekoor oma laule lihvimas.

Peale kooriproovi tegin intervjuu klassivendadega ja küsimustele vastasid Marko, Mihkel ja Rikhard.

 1. Kas sulle meeldib poistekooris käia? Miks?
       Marko: Mulle meeldib poistekooris laulda, sest me käime paljudes vahvates kohtades esinemas.
       Mihkel: Mulle ka meeldib kooris väga, sest siis saab koos sõpradega laulda.
       Rikhard: Meil on koos alati lõbus ja koos on tore laulda.

 2. Mis on olnud toredaim ettevõtmine oma kooriga?
       Marko: 2016.a. käisime koos Viljandis EMLS konkursil ja saime seal II koha.
       Rikhard: Me läheme varsti ka välismaale ja see on tore.
       Mihkel: Mulle meeldis poistega koos Sauel ettelaulmisel ja laulupeo proovis.

 3. Mitu aastat sa juba laulnud oled?
       Marko: 4 aastat.
       Rikhard: Mina ka juba 4 aastat.
       Mihkel: 5 aastat tuleb ära.

 4. Kes on su poistekoori dirigent? Ütle midagi head tema kohta!
       Marko: Meie dirigendiks on muusikaõpetaja Elen Ilves. Ta on väga tore.
       Rikhard: Õpetaja Elen on lõbus ja tore.
       Mihkel: Õpetaja Elen oskab väga hästi õpetada ja saab meie poistekambaga hästi hakkama.

 5. Milline on sinu lemmiklaul laulupeo repertuaarist?
       Marko: „Meie“
       Rikhard: „Vana harjutus“
       Mihkel: „Vana harjutus“.

Aitäh poistele intervjuu eest! Soovin meie kooli poistekoorile edu veel viimasel ettelaulmisel ja loodan väga, et me laulupeole pääseme.

19. aprill - Angela Raplast

Rapla laulustuudio lastekoor sai esimeses maakondlikus eelproovis ettelaulmisel Janne Fridolinilt ja Toomas Vollilt tunnustussõnu.

 

Esmaspäerval, 6.veebruaril toimus XII noorte laulu- ja tantsupeo Raplamaa lastekooride eelproov. Meid olid juhendama ja kuulama tulnud liigijuht Janne Fridolin ja liigi dirigent Toomas Voll. Alaustasime lahtilaulmisega ning seejärel laulsime oma kooriliigi laule.  Saime kinnitust, et meie seniõpitud laulud olid õige tempo ja dünaamikaga. Minul on lastekoori lugudest lemmikuks saanud „Päev läheb puudele punane“. Peale väikest pausi hakkasime laulma ühendkooride lugusid. Meie kooril oli hea tunne lauma minna, kuna olime lugusid harjutanud. Kui proov oli läbi, tuli kõigil peolesoovijatel oma oskusi näidata. Meie koor pidi laulma laulu „Päev läheb puudele punane“.  Rapla laulustuudio lastekooris laulab natuke üle 20 laulja. Laulustuudio on tegutsenud 1990.aastast. Seda juhib energiline ja särtsakas õpetaja Thea Paluoja.

19. aprill - Lucia ja tütarlastekoor "Nõmmelill"

Lucia käis ETV2 saates "Lastetuba" rääkimas Lastejaama laulupeo blogist ning korrespondendi tööst.

19. aprill - Marta Virginiast

Mina olen Marta, 10 aastane USA Idaranniku Lastekoori laulja, kes valmistub laulupeoks. Meie kooris on 61 last, kes ootavad pônevusega laulupidu. Seekord toimus meie üldproov, lindistus ja esinemine Washington DCs. Washington on Ameerika Ühendriikide pealinn ja minu kodulinn, sest elan Washingtoni lähedal Virginias. Meie laulukoori lapsed sôitsid kôik siia kaugelt kokku. Kôige kaugemalt tulija sôitis üle 700 km, et laulma tulla. Meil on väga tore laulukoor ja väga vahvad koorijuhid! Ma tegin video sel korral meie proovist ja lindistamisest päris stuudios, National Press Club, kus meil oli vôimalus laulda ja lindistada oma laule. Video tegemine on väga tore, aga vahel raske ka. Järgmine video on meie koori esinemisest New Yorgis.

19. aprill - San Fransisco Pääsukesed

San Fransisco Pääsukeste laulurühm räägib, mida nad kõige rohkem reisilt Eestisse ootavad.

 

06. aprill - Märten Brüsselist


Me laulame õues

Luksemburgis, Belgias, Saksamaal, Prantsusmaal, Hollandis, Hispaanias ja Soomes elavad eesti ja segaperede lapsed valmistuvad laulupeoks kolmes kooris: Euroopa Eesti Mudilaskooris, Euroopa Eesti Lastekooris ja Euroopa Eesti Noortekooris (segakooris). 132 lauljat teevad koos ikka väga valjut häält.
Meie lauluõpetaja Anneli Aken räägib sellest nii: “2010. a lükkasime koos Luksemburgi Eesti Seltsi tollase presidendi Margit Liivoga mudilaskoori tegevuse käima. Et kahehäälseid laule kiiremini selgeks saada, kutsusime appi Elva muusikaõpetaja Ehtel Kuldvere-Vendi. 22 lauljat osalesidki noorte peol “Maa ja ilm” 2011. aastal, paljud neist on praegu juba noorte segakooris.”
Sügisel 2011 võttis Anneliga ühendust Eesti Selts Belgias. Noh, sealt edasi oli ju täitsa loogiline, et üldlaulupeol 2014 käidi juba viie eri riigi lauljaid ühendava lastekooriga.
Kolme kooriga tegelemiseks on nüüd abiks veel mitu inimest – Ilona Aasvere ja Andres Ammas Eestist ning Kölni Eesti Kooli lauluõpetaja Tuuli Solom.
Laulikud saime kätte aprillis ja hakkasime laule õppima. Seda teeme toredates laululaagrites, aga tegelikult peab ka kodus harjutama.


Me laulame saalis


Me laulame saunas

29. märts - San Fransisco Pääsukesed

Meie lastekooris "San Francisco Pääsukesed" on kokku kaheksa noort lauljat, kes on suvel  tulemas laulupeole. Oleme väga uhked oma väikese koori üle, kelle pooled liikmed on väliseesti lapsed ning pooled liikmed ameeriklased. Tänu suurele tööle laulude õppimisel eesti keeles, oleme tutvustanud ning loodame jätkuvalt tutvustada meie kohalikele eestlastele ning ka kohalikele mitte-eestlastele eesti kultuuri ning tavasid.

22. märts - Elina Viljandist

Käime tantsimas alates esimesest klassist. Kuna meie klassis on tüdrukuid vähe, siis osalevad tantsuringis enamus tüdrukutest- kümnest kaheksa. Poistest käivad tantsimas pooled.
Kohe algusest peale on meil üks unistus- pääseda tantsima Tallinnasse tantsupeole. Oleme selleks praeguseks juba väga palju tööd teinud ja vaeva näinud. Tantsupeo tantsude õppimist alustasime juba eelmisel kevadel, kui õpetaja korraldas meile kahepäevase tantsulaagri. Seal õppisime ühte väga rasket, aga toredat tantsu, nimega "Oravakesed". Laagris oli päris raske, sest keeruliste tantsusammude õppimist oli väga palju. See oli väsitav kuid samas päris põnev, sest tants oli huvitav. Laagris saime peale tantsimise ka palju muud põnevat teha: mängisime jalgpalli ja sulgpalli ning mõtlesime välja ise ühe näidendi. Eriti huvitav oli õhtul peitust mängida. Teise päeva õhtupoolikul esinesime vanematele tantsuga "Oravakesed" ning omaloomingulise näidendiga. Vanemad olid väga üllatunud, kui tublid me olime olnud.

Iga nädal on meil üks tantsutund, seega õpetaja tegi meile veel ühe tantsupäeva, et ka teine tants "Kooliteel" ühe korraga selgeks saada. Tantsutundides saab meil tänu poistele tihti ka nalja. Meil on rühmas üks suur naljamees Egert. Tema teeb kõikide tuju rasketel hetkedel uuesti rõõmsaks. Mõnikord on tund nii raske, et enamus lastest on lausa pikali põrandal maas. Tundides peab ju palju pingutama, et midagi saavutada. Vahepeal peab õpetaja olema ka range ning meid keelama, kui muutume liiga ülemeelikuks. Teinekord ei viitsi ka, väsimus kipub peale tulema. Samas, kui pingutame ja tants hästi õnnestub, teeb see olemise väga rõõmsaks ja väsimus ununeb. Tants teeb meele rõõmsaks!

Jaanuaris toimus tantsupeo ülevaatus. Hirmus oli teiste ees tantsida kuna kõik jälgisid meid. Sel oli kaks tädi, kes hindasid meie tantsuoskust. Mõlemad olid sõbralikud, kuid üks tädi vaatas päris kurja pilguga. Isegi terve kooli ees esineda pole nii õudne. Pärast saime aru, et poleks olnud vaja karta. Saime kiita, sest tantsud olid meil selged, vaja vaid mõned kohad "puhastada". Meie tantsurühm on väga püüdlik, tahame jõuda parimate hulka! Meie meelest on rahvatants väga tore! Nüüd on vaja veel palju tööd teha, sest järgmine ülevaatus on ees.

21. märts - Emma Elisabeth Tartust

Olen Emma Elisabeth Tartu Miina Härma Gümnaasiumist ja räägin, miks ma laulu- ja tantsupidu põnevusega ootan.

15. märts - Marta Virginiast

Mina olen Marta ja ma elan Virginias, USAs. Ma olen kogu oma elu Ameerikas elanud aga Eestis käin ma igal suvel. Ma laulan USA Idaranniku Lastekooris Laulurõõm, kus laulab kokku 61 last erinevatest linnadest. Minu video on meie proovist ja esinemisest New Yorgis. New York asub Virginiast 384 km kaugusel (kuhu sõidame tavaliselt 4,5 tundi). Ma olen New Yorgis proovis ja esinemas käinud palju kordi.
Laulmine on väga tore!

10. märts - Gert Martin

Mulle meeldib ajalugu ja seetõttu uurisin veidi internetist noorte laulu- ja tantsupidude kohta. Minu postituses on juttu 6 olulisest faktist, mida võiks igaüks meist teada.

Kas teadsid, et:

  • esimene noorte laulu- ja tantsupidu toimus juba 55 aastat tagasi ehk siis 1962. aasta suvel. Peo idee tuli dirigent Heino Kaljustelt ja tantsuõpetajalt Alfred Raadikult.
  • esimene taasiseseisvunud Eestis toimunud laulu- ja tantsupidu toimus 1993.aastal.
  • Tegelikult oleks pidanud pidu toimuma aasta varem, aga selle toimumist takistas nii rahapuudus kui ka vähene ettevalmistusaeg.
  • noorte laulu- ja tantsupidude temaatika oli esimesel kuuel korral seotud pioneeriorganisatsiooni ja oktoobrirevolutsiooniga. VII noorte laulu- ja tantsupidu oli pühendatud Eesti Vabariigi 75. aastapäevale.
  • aastatega on lauljate, tantsijate ja muusikute hulk pidevalt tõusnud. Esimesel peol osales 15 000 lauljat ja tantsijat. Rekordiline esinejate arv on noorte laulu- ja tantsupidudel olnud peaaegu 35 000 pidulist.
  • laulu- ja tantsupidudel süüakse ära tuhandeid kilosid leiba, suppi ja magustoitu. Kevadel jõuab kõigi laste rõõmuks lettidele laulu- ja tantsupeo jäätis, mis saab olema vanilli koorejäätis vahvlikoonuses maasikamoosiga.
  • sellel aastal toimub noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään“ juba 12. korda.
10. märts - Roko Rapla poistekoorist
10. märts - Lucia tervitab!

Olen Lucia ja laulan Nõmmelille tütarlastekooris. Laulupeole lähen ma teist korda, aga paljud minu koorikaaslased esimest korda. Tegelikult on isegi teisel korral Laulupeoks valmistumine nii põnev. Mul on väga hea meel, et saan meie proove ja mõtteid teiste lastega jagada. Videopostituste tegemine on nii lahe ja loodan, et sama lahe on neid vaadata :)